Schurter C20F.0113
C20F.0113 picture photo
Mfg. Part Number
C20F.0113
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
C20F APPLIANCE INLET FILTER 20A
Datasheet Download
C20F.0113.pdf
Availability of C20F.0113
QUANTITY
C20F.0113 Order Process
Ship out your order
Specifications of C20F.0113
Internal Part NumberEIS-C20F.0113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelC20F Series.igsC20F Series.stpC20F Series.x_bC20F Series.dxfC20F Series.wrl
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesC20F
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 34.80mm x 26.30mm
Panel Thickness0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C20F.0113
Related LinksC20F, C20F.0113 Datasheet, Schurter Distributor
C20F.0113 Details Description
Related parts for C20F.0113
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IGBT 1000V 60A 412W TO247-3 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG FORWARD datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
TRANSISTOR BIPOLAR .9GHZ 3-SMINI datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf