General Cable C2101A.21.03
C2101A.21.03 picture photo
Mfg. Part Number
C2101A.21.03
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000'
Datasheet Download
C2101A.21.03.pdf
Availability of C2101A.21.03
QUANTITY
C2101A.21.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2101A.21.03
Internal Part NumberEIS-C2101A.21.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2101A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.094" (2.38mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2101A.21.03
Related LinksC2101A, C2101A.21.03 Datasheet, General Cable Distributor
C2101A.21.03 Details Description
Related parts for C2101A.21.03
CIRCUIT PIN PRNTD .050"D .082"L datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.7A I2PAK datasheet.pdf