General Cable C2103A.12.10
C2103A.12.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2103A.12.10
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG GRAY 100'
Datasheet Download
C2103A.12.10.pdf
Availability of C2103A.12.10
QUANTITY
C2103A.12.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2103A.12.10
Internal Part NumberEIS-C2103A.12.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2103A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.112" (2.84mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2103A.12.10
Related LinksC2103A, C2103A.12.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2103A.12.10 Details Description
Related parts for C2103A.12.10
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TECH SUPP 1YR HCS12 PRO EDITION datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 13 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS datasheet.pdf
381 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf