General Cable C2103A.21.03
C2103A.21.03 picture photo
Mfg. Part Number
C2103A.21.03
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000'
Datasheet Download
C2103A.21.03.pdf
Availability of C2103A.21.03
QUANTITY
C2103A.21.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2103A.21.03
Internal Part NumberEIS-C2103A.21.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2103A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.112" (2.84mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2103A.21.03
Related LinksC2103A, C2103A.21.03 Datasheet, General Cable Distributor
C2103A.21.03 Details Description
Related parts for C2103A.21.03
CONN RECEPTACLE 2POS .100 TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.4A 20SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf