Vishay/Dale CMF553R9200FKEA
CMF553R9200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R9200FKEA
Brief Description
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R9200FKEA.pdf
Availability of CMF553R9200FKEA
QUANTITY
CMF553R9200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R9200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF553R9200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R9200FKEA
Related LinksCMF553R, CMF553R9200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R9200FKEA Details Description
Related parts for CMF553R9200FKEA
IC ADDER BCD 4BIT 16-DIP datasheet.pdf
DAC 14BIT 100MHZ 5.2V 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
K8303A TOOL KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf