General Cable C2107A.12.05
C2107A.12.05 picture photo
Mfg. Part Number
C2107A.12.05
Brief Description
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 100'
Datasheet Download
C2107A.12.05.pdf
Availability of C2107A.12.05
QUANTITY
C2107A.12.05 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2107A.12.05
Internal Part NumberEIS-C2107A.12.05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series2107A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge10 AWG
Conductor Strand105/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.184" (4.67mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorYellow
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2107A.12.05
Related LinksC2107A, C2107A.12.05 Datasheet, General Cable Distributor
C2107A.12.05 Details Description
Related parts for C2107A.12.05
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.8" SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf