KEMET C2220C102JGGACTU
C2220C102JGGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C102JGGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2220
Datasheet Download
C2220C102JGGACTU.pdf
Availability of C2220C102JGGACTU
QUANTITY
C2220C102JGGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C102JGGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C102JGGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C102JGGACTU
Related LinksC2220C10, C2220C102JGGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C102JGGACTU Details Description
Related parts for C2220C102JGGACTU
IC TXRX RS485/422 LP 8-SO datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
PANEL FRONT 26.2X19X0.13" GREY datasheet.pdf
IGBT 1200V 57A 200W TO247AC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf