KEMET C2220C104KDRACTU
C2220C104KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C104KDRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Datasheet Download
C2220C104KDRACTU.pdf
Availability of C2220C104KDRACTU
QUANTITY
C2220C104KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C104KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C104KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C104KDRACTU
Related LinksC2220C10, C2220C104KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C104KDRACTU Details Description
Related parts for C2220C104KDRACTU
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf