KEMET C2220C106K3R1C
C2220C106K3R1C picture photo
Mfg. Part Number
C2220C106K3R1C
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C106K3R1C.pdf
Availability of C2220C106K3R1C
QUANTITY
C2220C106K3R1C Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C106K3R1C
Internal Part NumberEIS-C2220C106K3R1C
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKPS
PackagingDigi-Reel®
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric), 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C106K3R1C
Related LinksC2220C1, C2220C106K3R1C Datasheet, KEMET Distributor
C2220C106K3R1C Details Description
Related parts for C2220C106K3R1C
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO262 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DUAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 360MA 959 MOHM datasheet.pdf
IC PROM REPROGR 2MB 44-PLCC datasheet.pdf
IC PFC CCM 133KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3420L W/25'12-3 CD HOSP GRD15AMP datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf