KEMET C2220C334M3RACTU
C2220C334M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C334M3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C334M3RACTU.pdf
Availability of C2220C334M3RACTU
QUANTITY
C2220C334M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C334M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C334M3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C334M3RACTU
Related LinksC2220C33, C2220C334M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C334M3RACTU Details Description
Related parts for C2220C334M3RACTU
CONN RECPT 72POS RT/ANG DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG 5OUT BCK/LINEAR 20WLCSP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf