KEMET C2220C475M1R2C7186
C2220C475M1R2C7186 picture photo
Mfg. Part Number
C2220C475M1R2C7186
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C475M1R2C7186.pdf
Availability of C2220C475M1R2C7186
QUANTITY
C2220C475M1R2C7186 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C475M1R2C7186
Internal Part NumberEIS-C2220C475M1R2C7186
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C475M1R2C7186
Related LinksC2220C475, C2220C475M1R2C7186 Datasheet, KEMET Distributor
C2220C475M1R2C7186 Details Description
Related parts for C2220C475M1R2C7186
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 14POS SMT TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WRENCH ADJUSTABLE 9.69" datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 6A 20W datasheet.pdf