KEMET C2220C682JCGACTU
C2220C682JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C682JCGACTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C682JCGACTU.pdf
Availability of C2220C682JCGACTU
QUANTITY
C2220C682JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C682JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C682JCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C682JCGACTU
Related LinksC2220C68, C2220C682JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C682JCGACTU Details Description
Related parts for C2220C682JCGACTU
LENS FOR T1 3/4 LED BLUE DOME datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 10POS BK datasheet.pdf
MMIC AMPLIFIER 1.9GHZ 6TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR RETRIG 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf