KEMET C2220C682JCGACTU
C2220C682JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C682JCGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C682JCGACTU.pdf
Availability of C2220C682JCGACTU
QUANTITY
C2220C682JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C682JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C682JCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C682JCGACTU
Related LinksC2220C68, C2220C682JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C682JCGACTU Details Description
Related parts for C2220C682JCGACTU
FIXED IND 100UH 540MA 535 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.51A 101 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL PRO-CRIMPER II DIE SET datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ WHITE SMD datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf