KEMET C2220C824K1RACTU
C2220C824K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C824K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.82UF 100V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C824K1RACTU.pdf
Availability of C2220C824K1RACTU
QUANTITY
C2220C824K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C824K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C824K1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C824K1RACTU
Related LinksC2220C82, C2220C824K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C824K1RACTU Details Description
Related parts for C2220C824K1RACTU
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 240 OHM 5% AXL datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 12DB datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
R/A PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf