KEMET C2220H333JCGACTU
C2220H333JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220H333JCGACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 500V NP0 2220
Datasheet Download
C2220H333JCGACTU.pdf
Availability of C2220H333JCGACTU
QUANTITY
C2220H333JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220H333JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220H333JCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220H333JCGACTU
Related LinksC2220H33, C2220H333JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220H333JCGACTU Details Description
Related parts for C2220H333JCGACTU
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD IGBT BUCK 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC DISPLYPRT 1:1 REDRIVR 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf