KEMET C2225C103MCRACTU
C2225C103MCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C103MCRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C103MCRACTU.pdf
Availability of C2225C103MCRACTU
QUANTITY
C2225C103MCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C103MCRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C103MCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C103MCRACTU
Related LinksC2225C10, C2225C103MCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C103MCRACTU Details Description
Related parts for C2225C103MCRACTU
CONN RCPT 4POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TMP709 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf