KEMET C2225C105J5RACTU
C2225C105J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C105J5RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C105J5RACTU.pdf
Availability of C2225C105J5RACTU
QUANTITY
C2225C105J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C105J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C105J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C105J5RACTU
Related LinksC2225C10, C2225C105J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C105J5RACTU Details Description
Related parts for C2225C105J5RACTU
GRAPHICS DEV KIT W/O DISPLAY datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 11/16" 1.06" datasheet.pdf
RES 430 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 19POS 5MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SMA BH JCK-STRT PLG RG-58 144" datasheet.pdf