KEMET C2225C105JARACTU
C2225C105JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C105JARACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2225
Datasheet Download
C2225C105JARACTU.pdf
Availability of C2225C105JARACTU
QUANTITY
C2225C105JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C105JARACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C105JARACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C105JARACTU
Related LinksC2225C10, C2225C105JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C105JARACTU Details Description
Related parts for C2225C105JARACTU
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf