KEMET C2225C623KDRACTU
C2225C623KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C623KDRACTU
Brief Description
CAP CER 0.062UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225C623KDRACTU.pdf
Availability of C2225C623KDRACTU
QUANTITY
C2225C623KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C623KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C623KDRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.062µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C623KDRACTU
Related LinksC2225C62, C2225C623KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C623KDRACTU Details Description
Related parts for C2225C623KDRACTU
RES 3.3K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR MOSF 2CH SYC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BLZP 5.00/21/90F SN BK BX datasheet.pdf
SLAD 26/90 3.2SN ORG datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 12A HEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf