KEMET C2225C821FZGACTU
C2225C821FZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C821FZGACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
C2225C821FZGACTU.pdf
Availability of C2225C821FZGACTU
QUANTITY
C2225C821FZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C821FZGACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C821FZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C821FZGACTU
Related LinksC2225C82, C2225C821FZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C821FZGACTU Details Description
Related parts for C2225C821FZGACTU
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC 6MHZ Z80 CMOS PIO 44-QFP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf