KEMET C2225X153KHRACTU
C2225X153KHRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225X153KHRACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 3KV X7R 2225
Datasheet Download
C2225X153KHRACTU.pdf
Availability of C2225X153KHRACTU
QUANTITY
C2225X153KHRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225X153KHRACTU
Internal Part NumberEIS-C2225X153KHRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225X153KHRACTU
Related LinksC2225X15, C2225X153KHRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225X153KHRACTU Details Description
Related parts for C2225X153KHRACTU
IC DRIVER HIGH SIDE TO-220-5 datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/MUX&REF 24DIP datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10VC SC706 datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.2A 6UDFN datasheet.pdf
IC SW CMOS ANLG DUAL DPST 16-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
12POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf