Schurter C22F.0003
C22F.0003 picture photo
Mfg. Part Number
C22F.0003
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
APPLIANCE INLET FILTER 20A
Datasheet Download
C22F.0003.pdf
Availability of C22F.0003
QUANTITY
C22F.0003 Order Process
Ship out your order
Specifications of C22F.0003
Internal Part NumberEIS-C22F.0003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesC22F
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C22
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 26.80mm x 34.80mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C22F.0003
Related LinksC22F, C22F.0003 Datasheet, Schurter Distributor
C22F.0003 Details Description
Related parts for C22F.0003
IC INVERTER HEX HS 14SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
820UF 200V 25.4X92.08 85C AXI datasheet.pdf