General Cable C2538A.43.10
C2538A.43.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2538A.43.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 14AWG GRY SHLD 2000'
Datasheet Download
C2538A.43.10.pdf
Availability of C2538A.43.10
QUANTITY
C2538A.43.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2538A.43.10
Internal Part NumberEIS-C2538A.43.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/0.0147"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.335" (8.51mm)
Shield TypeFoil
Length2000' (609.76m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Usage-
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2538A.43.10
Related LinksC2538A, C2538A.43.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2538A.43.10 Details Description
Related parts for C2538A.43.10
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 10 OHM 5% AXL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND MOD GRN-YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT XTHRDRLR 2MTR CBL datasheet.pdf
WRENCH BOX END 1" datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf