KEMET C315C100J2G5CA
C315C100J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C315C100J2G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C100J2G5CA.pdf
Availability of C315C100J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C315C100J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C100J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C315C100J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C100J2G5CA
Related LinksC315C10, C315C100J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C315C100J2G5CA Details Description
Related parts for C315C100J2G5CA
IC JK TYPE NEG TRG SNGL 14DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 700mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SLZF 5.08/11/180FI SN OR BX datasheet.pdf
CONN FPC TOP 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf