KEMET C315C102J1G5TA7301
C315C102J1G5TA7301 picture photo
Mfg. Part Number
C315C102J1G5TA7301
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C102J1G5TA7301.pdf
Availability of C315C102J1G5TA7301
QUANTITY
C315C102J1G5TA7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C102J1G5TA7301
Internal Part NumberEIS-C315C102J1G5TA7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C102J1G5TA7301
Related LinksC315C102J, C315C102J1G5TA7301 Datasheet, KEMET Distributor
C315C102J1G5TA7301 Details Description
Related parts for C315C102J1G5TA7301
IC POT DIG QUAD 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10WSON datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/PEGS TIN 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CABLE 8POS STR PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf