KEMET C315C103K5R5TA7303
C315C103K5R5TA7303 picture photo
Mfg. Part Number
C315C103K5R5TA7303
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C315C103K5R5TA7303.pdf
Availability of C315C103K5R5TA7303
QUANTITY
C315C103K5R5TA7303 Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C103K5R5TA7303
Internal Part NumberEIS-C315C103K5R5TA7303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C103K5R5TA7303
Related LinksC315C103K, C315C103K5R5TA7303 Datasheet, KEMET Distributor
C315C103K5R5TA7303 Details Description
Related parts for C315C103K5R5TA7303
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 350MA datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 1206 datasheet.pdf
TAPE REPOSITIONABLE 3/4" CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 8.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.75" DIA CLR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf