KEMET C315C105K3R5TA
C315C105K3R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C105K3R5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
C315C105K3R5TA.pdf
Availability of C315C105K3R5TA
QUANTITY
C315C105K3R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C105K3R5TA
Internal Part NumberEIS-C315C105K3R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C105K3R5TA
Related LinksC315C10, C315C105K3R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C105K3R5TA Details Description
Related parts for C315C105K3R5TA
IC DETECTOR VOLT 5.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS T/H W/PEGS datasheet.pdf
FUSE F/A TELE-GARD 3A 170VDC datasheet.pdf
CONVERT DC/C 155VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf