KEMET C315C221J2G5TA
C315C221J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C221J2G5TA
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C221J2G5TA.pdf
Availability of C315C221J2G5TA
QUANTITY
C315C221J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C221J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C315C221J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C221J2G5TA
Related LinksC315C22, C315C221J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C221J2G5TA Details Description
Related parts for C315C221J2G5TA
IC DAC 12BIT SRL 3V 8-SOIC T/R datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
13 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 12.7MM 5/PK datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf