KEMET C315C390J1G5TA
C315C390J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C390J1G5TA
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C390J1G5TA.pdf
Availability of C315C390J1G5TA
QUANTITY
C315C390J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C390J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C315C390J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C390J1G5TA
Related LinksC315C39, C315C390J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C390J1G5TA Details Description
Related parts for C315C390J1G5TA
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
SOCKET LY4 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 1 BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf