KEMET C315C471K5R5TA
C315C471K5R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C315C471K5R5TA
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C315C471K5R5TA.pdf
Availability of C315C471K5R5TA
QUANTITY
C315C471K5R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C471K5R5TA
Internal Part NumberEIS-C315C471K5R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C471K5R5TA
Related LinksC315C47, C315C471K5R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C315C471K5R5TA Details Description
Related parts for C315C471K5R5TA
SWITCH ROCKER DPST 7A 125V datasheet.pdf
IC OP AMP VIDEO 125MHZ LP 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 4X4 LO PRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
S-II- 4 A/500 V datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 30MM N.A. datasheet.pdf