KEMET C317C100J2G5CA7301
C317C100J2G5CA7301 picture photo
Mfg. Part Number
C317C100J2G5CA7301
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C317C100J2G5CA7301.pdf
Availability of C317C100J2G5CA7301
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C317C100J2G5CA7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C100J2G5CA7301
Internal Part NumberEIS-C317C100J2G5CA7301
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)