KEMET C317C102K1R5CA
C317C102K1R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C102K1R5CA
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C317C102K1R5CA.pdf
Availability of C317C102K1R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C317C102K1R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C102K1R5CA
Internal Part NumberEIS-C317C102K1R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C102K1R5CA
Related LinksC317C10, C317C102K1R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C102K1R5CA Details Description
Related parts for C317C102K1R5CA
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 32V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CC II HEAD ASSY 22-18 MIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 4A TO277A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM GLASS RAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf