TDK Corporation C3216C0G1H103J/10
C3216C0G1H103J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H103J/10
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H103J/10.pdf
Availability of C3216C0G1H103J/10
QUANTITY
C3216C0G1H103J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H103J/10
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H103J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H103J/10
Related LinksC3216C0G, C3216C0G1H103J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H103J/10 Details Description
Related parts for C3216C0G1H103J/10
CONN RECEPT JMD 80POS GOLD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 302.5UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TAPE FOIL 3" X 60YD ACRYLIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
AC DRIVE,60HP,240V,45KW,3PH datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf