TDK Corporation C3216C0G1H104K160AA
C3216C0G1H104K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H104K160AA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H104K160AA.pdf
Availability of C3216C0G1H104K160AA
QUANTITY
C3216C0G1H104K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H104K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H104K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H104K160AA
Related LinksC3216C0G1, C3216C0G1H104K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H104K160AA Details Description
Related parts for C3216C0G1H104K160AA
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.31A SOT25-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1A 450.6 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf