TDK Corporation C3216C0G1H472J/10
C3216C0G1H472J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H472J/10
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H472J/10.pdf
Availability of C3216C0G1H472J/10
QUANTITY
C3216C0G1H472J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H472J/10
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H472J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H472J/10
Related LinksC3216C0G, C3216C0G1H472J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H472J/10 Details Description
Related parts for C3216C0G1H472J/10
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR 6BIT PROG 28-QSOP datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 1A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
625 SURFACE RESISTANCE CHECKER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf