Vishay/Sprague M39003/01-6221/TR
M39003/01-6221/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6221/TR
Brief Description
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6221/TR.pdf
Availability of M39003/01-6221/TR
QUANTITY
M39003/01-6221/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6221/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6221/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6221/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6221/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6221/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6221/TR
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24SSOP datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 18" RG-316DS datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf