TDK Corporation C3216C0G1H562J060AA
C3216C0G1H562J060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H562J060AA
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H562J060AA.pdf
Availability of C3216C0G1H562J060AA
QUANTITY
C3216C0G1H562J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H562J060AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H562J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H562J060AA
Related LinksC3216C0G1, C3216C0G1H562J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H562J060AA Details Description
Related parts for C3216C0G1H562J060AA
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 49A 0.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf