TDK Corporation C3216C0G1H562K060AA
C3216C0G1H562K060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1H562K060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1H562K060AA.pdf
Availability of C3216C0G1H562K060AA
QUANTITY
C3216C0G1H562K060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1H562K060AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1H562K060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1H562K060AA
Related LinksC3216C0G1, C3216C0G1H562K060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1H562K060AA Details Description
Related parts for C3216C0G1H562K060AA
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 300RES .5M datasheet.pdf
TRANS 2PNP 12V 0.5A 6EMT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
ITRB PULSE TRANSFORMER THT 0.5A datasheet.pdf
WELD CABLE 3/0 AWG 600V BLK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 144POS W/POST SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC datasheet.pdf