TDK Corporation C3216C0G2A104K160AC
C3216C0G2A104K160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2A104K160AC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2A104K160AC.pdf
Availability of C3216C0G2A104K160AC
QUANTITY
C3216C0G2A104K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2A104K160AC
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2A104K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2A104K160AC
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2A104K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2A104K160AC Details Description
Related parts for C3216C0G2A104K160AC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
DKFP COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DSUB 8X8 M PCR/A G50 datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" WHT NI datasheet.pdf