Bourns Inc. 4608X-101-682
4608X-101-682 picture photo
Mfg. Part Number
4608X-101-682
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 8SIP
Datasheet Download
4608X-101-682.pdf
Availability of 4608X-101-682
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4608X-101-682 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608X-101-682
Internal Part NumberEIS-4608X-101-682
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608X-101-682
Related Links4608X-, 4608X-101-682 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608X-101-682 Details Description
Related parts for 4608X-101-682
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
IC TXRX MULT PT RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 13.6VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 15.24MM datasheet.pdf