Vishay/Dale RNC60H1673DSRSL
RNC60H1673DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1673DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 167K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1673DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1673DSRSL
QUANTITY
RNC60H1673DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1673DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1673DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1673DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1673DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1673DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1673DSRSL
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-SOIC datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
FAN 120X38MM LCKD RTR 48VDC datasheet.pdf