Vishay/Dale RN65C4020FBSL
RN65C4020FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4020FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4020FBSL.pdf
Availability of RN65C4020FBSL
QUANTITY
RN65C4020FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4020FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4020FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4020FBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4020FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4020FBSL Details Description
Related parts for RN65C4020FBSL
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 85MA 23.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN CMC BLIND PLUG 1.5MM datasheet.pdf
OSC XO 41.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR RIGID 3MM datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf