Amphenol Industrial ACC02A-32-17S(023)
ACC02A-32-17S(023) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-32-17S(023)
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02A-32-17S(023).pdf
Availability of ACC02A-32-17S(023)
QUANTITY
ACC02A-32-17S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-32-17S(023)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-32-17S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert32-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-32-17S(023)
Related LinksACC02A-32, ACC02A-32-17S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-32-17S(023) Details Description
Related parts for ACC02A-32-17S(023)
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
.180 PLUG STRIP PLT datasheet.pdf
CUT-OFF DIE datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 15MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
REFL TRUCK/TRAILER MARKING KIT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.63A SOT-323 datasheet.pdf