TDK Corporation C3216C0G2A683J160AC
C3216C0G2A683J160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2A683J160AC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2A683J160AC.pdf
Availability of C3216C0G2A683J160AC
QUANTITY
C3216C0G2A683J160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2A683J160AC
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2A683J160AC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2A683J160AC
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2A683J160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2A683J160AC Details Description
Related parts for C3216C0G2A683J160AC
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.4V TO92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 29A TO-263AB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 90POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 45W datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC HS SWITCH CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf