TDK Corporation C3216C0G2J822J160AA
C3216C0G2J822J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2J822J160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 630V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2J822J160AA.pdf
Availability of C3216C0G2J822J160AA
QUANTITY
C3216C0G2J822J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2J822J160AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2J822J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2J822J160AA
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2J822J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2J822J160AA Details Description
Related parts for C3216C0G2J822J160AA
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
SURFACE BELT 1X132" A VFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 9SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 105MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf