TDK Corporation C3216CH1H473K115AA
C3216CH1H473K115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH1H473K115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH1H473K115AA.pdf
Availability of C3216CH1H473K115AA
QUANTITY
C3216CH1H473K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH1H473K115AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH1H473K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH1H473K115AA
Related LinksC3216CH1H, C3216CH1H473K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH1H473K115AA Details Description
Related parts for C3216CH1H473K115AA
CONN HEADER 10POS .050" R/A 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 13VC SC706 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 12"L X 12"W datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR LDMOS SOT502A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf