Vishay/Dale RNC50J2373BSRE6
RNC50J2373BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2373BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2373BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2373BSRE6
QUANTITY
RNC50J2373BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2373BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2373BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2373BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2373BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2373BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2373BSRE6
CONN SHUNT DUAL BEAM 15AU PCB datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT T/H datasheet.pdf
STR RELIEF CBL GLND 21X1.5MM MET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19.5A POWERFLAT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLACK datasheet.pdf