TDK Corporation C3216CH2J122K085AA
C3216CH2J122K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH2J122K085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 630V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH2J122K085AA.pdf
Availability of C3216CH2J122K085AA
QUANTITY
C3216CH2J122K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH2J122K085AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH2J122K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH2J122K085AA
Related LinksC3216CH2J, C3216CH2J122K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH2J122K085AA Details Description
Related parts for C3216CH2J122K085AA
BATTERY PACK NICAD 10.8V 4400MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 25.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEP HI VOLT #22 20KV 500 FT YL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf