Bourns Inc. PWR263S-35-12R0F
PWR263S-35-12R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-12R0F
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-12R0F.pdf
Availability of PWR263S-35-12R0F
QUANTITY
PWR263S-35-12R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-12R0F
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-12R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263S-35xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-12R0F
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-12R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-12R0F Details Description
Related parts for PWR263S-35-12R0F
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 1500M datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
RES 21 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf