TDK Corporation C3216NP02J562J115AA
C3216NP02J562J115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216NP02J562J115AA
Brief Description
CAP CER 5600PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
C3216NP02J562J115AA.pdf
Availability of C3216NP02J562J115AA
QUANTITY
C3216NP02J562J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216NP02J562J115AA
Internal Part NumberEIS-C3216NP02J562J115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216NP02J562J115AA
Related LinksC3216NP02, C3216NP02J562J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216NP02J562J115AA Details Description
Related parts for C3216NP02J562J115AA
TERM DISC LEVER 400V 18A WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
METRAL KIT 4323569-03 datasheet.pdf
1" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 14KV datasheet.pdf